On juhtunud nii, et oled kellelegi mitu korda ja meelega haiget teinud? Kas võib olla, et oled teda kiusanud? Vaata siit järele, mis on kiusamine.
Kui oled kedagi kiusanud, et tähenda see seda, et Sa oleksid halb inimene. Iga laps võib mingite põhjuste kokkulangemisel sattuda kiusajaks või ohvriks. Oluline on aga see, et teisele meelega kahju tegemine, kasutades ära tema nõrkusi, ei ole mingil juhul lubatud. Isegi kui see teine tundub Sulle imelik, on ise halvasti käitunud või lihtsalt ei meeldi Sulle.
Kui oled kedagi kiusanud, tuleb see nüüd kohe ära lõpetada, enne kui olukord ja selle tagajärjed jõuavad veel halvemaks minna. Ka Sinu jaoks. Uuringud näitavad, et kiusajad tahavad olla kaaslaste hulgas tähtsad, kuid isegi kui kiusajad saavutavad populaarsuse, ei meeldi nad tegelikult kellelegi. Lisaks on kiusajatel palju suurem risk täiskasvanuna kuritegude tegemiseks.
Kiusamise lõpetamine ei pruugi olla lihtne. Siin on mõned toetavad mõtted Sulle:
- Sind võib aidata, kui püüad korra kujutleda selle kaaslase tundeid, keda oled kiusanud. Mida tunneksid Sina, kui keegi Sinuga sama moodi käituks, kui Sina temaga oled käitunud? Ja võib-olla ongi keegi ka Sind kiusanud – kas see meeldis Sulle?
- Mõtle, miks Sa oled talle kahju teha soovinud.
- Kui ta ei meeldi Sulle või tundub imelik, kuidas võiksid sellega toime tulla ilma talle haiget tegemata? Proovi leida endas võimalus ja viis tema eripäraga leppida.
- Kui kiusad nalja ja põnevuse pärast, siis proovi leida nalja tegemiseks leida viise, mis ei põhjusta teistele kannatusi.
- Kui ta ise on Sinuga halvasti käitunud, siis tasub proovida tülile lahendust otsida. Kättemaks sünnitab kättemaksu ja ei ole kasulik kummalegi poolele. Vajadusel palu täiskasvanut appi.
- Kui kiusamine aitab Sul ennast tähtsana tunda, siis proovi leida teisi viise tähtis olemiseks. Mõtle, mis Sul hästi välja tuleb? Kas saaksid olla kuidagi klassile kasulik? Klassikaaslased hindavad väga ka Sinu sõbralikkust ja abivalmidust.
- Kiusamise lõpetamise võib raskeks teha ka see, et teised nagu ootaksid Sinult kiusamise jätkamist. See, et kaaslased on kiusamisel kaasa naernud või tagant torkinud, ei tähenda aga seda, et nad toimuvat naudiksid. Uurijad on leidnud, et enamik õpilasi, see tähendab enamik sinu kaaslasi siiski ei pea kiusamist õigeks, kuid nad ei oska lihtsalt seda peatada. Siin on Sul vaja meelekindlust, et oma käitumist muuta ja haiget tegemine lõpetada.
Kui Sulle tundub, et Sa ei saa ise kiusamise lõpetamisega hakkama, siis palun räägi oma loost mõnele täiskasvanule koolis või kodus, keda saad usaldada. KiVa-koolides võid pöörduda ka KiVa-tiimi poole, nemad on kiusamise lõpetamist õppinud. Palu abi oma käitumise muutmisel.