Kuus küsimust meie koostöösuhete juhile: miks ja kuidas sündis meie jõulukaart?

Jõulud näivad (veel) veidi kaugel, ent just praegu on parim aeg rahulikult mõelda, kuidas lähedasi, sõpru, kolleege jt meeles pidada. Saab ju niiviisi vältida rahvarohketes kaubanduskeskustes tunglemist ja lõpututes sabades seismist. Üks võimalus oma kallitele rõõmu valmistada, on saata heade soovidega jõulukaart. See on armas traditsioon, mille püsimine sõltub meist igaühest.

SA Kiusamisvaba Kool korraldab sel aastal juba neljandat korda jõulukaartide heategevuslikku müüki. Kogutud tulu võimaldab rohkematel koolidel liituda KiVa teadus- ja tõenduspõhise kiusuennetusprogrammiga. Jõulukaartidest räägib lähemalt SA Kiusamisvaba Kool koostöösuhete juht ja jõulukaartide projekti vedur Ingi Mihkelsoo. Teda intervjueerib kolleeg ja KiVa-koolide mentor Klelia Peterson.

Klelia: Mis tõukab Kiusamisvaba Kooli sihtasutust tegelema heategevuslike jõulukaartidega?

Ingi: Meie ühingul on üks suur unistus: et kõik Eesti koolid läheneksid kiusuennetusele tõenduspõhiselt ja järjepidevalt. Teadupoolest rakendab sel õppeaastal KiVa programmi ligi 100 Eesti kooli. See on küll tubli tulemus, ent katame sellega vaid ligikaudu 20% koolidest. Tahaksime aidata paljudel teistelgi koolidel tegeleda kiusuennetusega teadus- ja tõenduspõhiselt. KiVa programmi kiirem koolidesse laienemine on vaid ressursipuuduse taga kinni. Seetõttu peame leidma nutikaid lahendusi oma tulude kasvatamiseks.

Klelia: Oleme pakkunud jõulukaarte ka eelneval kolmel aastal. Mis on sel aastal teisiti?

Ingi: Sel aastal on tõepoolest mõned uuendused. Varasemalt on jõulukaardid joonistanud kunstnik Eva Pogoretski, kellele oleme pikaajalise koostöö eest väga tänulikud. Nüüd aga oleme otsustanud, et sarnaselt president Kersti Kaljulaidile soovime jõulukaardi loomisel teha igal aastal koostööd uue illustraatoriga. Eesti illustraatorite tase on võimsalt kõrge – niiviisi saame esile tõsta erinevaid kunstnikke. Ka saame seeläbi hoida jõulukaartide suhtes jätkuvat põnevust – igal aastal on kaart isemoodi käekirjaga.

Peale kunstniku vahetamise on oluline uuendus kaardi formaatide valiku mitmekesisus. Kui varem pakkusime võimalust soetada kas paberkaart või klassikaline e-kaart, siis sellest aastast on võimalik osta ka liikuva pildiga e-kaart.

Klelia: Kes on joonistanud 2020. aasta jõulukaardi ja kuidas tema kasuks otsustasid?

Ingi: Meie selleaastase jõulukaardi on joonistanud Kadri Roosi. See, et tegin ettepaneku just Kadrile, oli imeline asjade kokkulangemine. Olime parasjagu uue kunstiku otsingul ja võrdselt heade valikute tõttu natuke hädas otsuse tegemisel, kui sattusin peale Kadri projektile Hooandjas, kus ta kogus hoogu jõulukalendri väljaandmiseks. Kadri imekaunist jõulukalendrit nähes tabas mind kohene äratundmine – täpselt tema stiil oligi see, mida otsisin. Mul on nii hea meel, et Kadri oli kohe rõõmuga nõus. Kadriga suheldes selgus ka vahva kokkusattumus. Nimelt oli Kadri vanima lapse gümnaasiumi lõpuklass just kevadel otsustanud, et ühise koolile mõeldud lõpukingi asemel teevad nad annetuse SA-le Kiusamisvaba Kool.

Klelia: Mis lugu meie selleaastane jõulukaart jutustab?

Ingi: Kuigi olen kaarti juba sadakond korda vaadanud, läheb mul iga kord südame alt soojaks ja poeb hinge tõeliselt mõnus jõulutunne – ma usun ja loodan, et teisi tabab see sama. Kaardil kajastuvad ideaalne kombinatsioon – unistuste talv, helge lapsepõlv ja südamlikud suhted.

Kaardile on inspiratsiooni andnud võrratu arhitektuuriga ning muinsuskaitse alla võetud Taebla koolimaja. Taebla kool on ka üks meie programmi rakendavatest koolidest. Nende koolimaja kujutamine meie jõulukaardil on kummardus kõikidele KiVa-koolidele.

Kaardil on peidus ka üks nunnu KiVaga seotud detail – proovi, kas leiad selle ülesse?

Klelia: Mainisid, et peale paberkaardi on võimalik osta ka kahte erinevat e-kaarti. Miks otsustasid lausa kolme erineva formaadi kasuks?

Ingi: Jõulukaartide paberil saatmine on hästi armas traditsioon – see toob sooja tunde südamesse nii kaardi saatjale kui saajale. Ma väga loodan, et see ei vaju mingil hetkel ajaloo hõlma, vaid et ka järgmised põlvkonnad selle kombe alles hoiavad. Eks see sõltu meist igaühest.

Samas on selge, et digitaalne ajastu pressib peale. Nii käsitsi kirjutamine kui ka postiteenuste kasutamine muutub paljudele aina võõramaks. Sestap on oluline käia ajaga kaasas ja mitmekesistada kaartide valikuid.

Kui varasematel aastatel sai lisaks paberkaardile osta klassikalise e-kaardi, siis nüüd on lisandunud kolmas võimalus – liikuva pildiga e-kaart. Ja ausalt öeldes, kuna Kadri Roosi illustratsioon on niivõrd detailiderohke ja armas, siis oleks olnud patt seda mitte animeerida lasta. Siinkohal teen kummarduse kaardi animaatorile Paula Mauerile, kes tegi suurepärase töö. Vaata klassikalist e-kaarti siin ja animeeritud e-kaarti siin.

Klassikalise paberkaardi illustratsioon on nähtav siin.

Klelia: Kust kaarte soetada saab?

Ingi: Kiusamisvaba Kooli kodulehelt leiab ülevaatliku jõulukaarte puudutava info, sh tellimusvormi lingi. Klõpsa selleks siia. Kui midagi jääb siiski segaseks, kirjuta julgelt meie vahvale vabatahtlikule Eveli Postile aadressil eveli.post@kiusamisvaba.ee.

Rõhutaksin siinkohal vaid seda, et tähtaeg jõulukaartide tellimiseks on küll 30. november, kuid mida varem tellimuse teele paned, seda parem. Eriti kui soovid saata kaarti ettevõtte või asutuse nimel ning seejuures ka oma logo ja sissetrükki kaardile. Siis on hea oma soovist anda teada isegi oktoobrikuus!

Klelia ja Ingi: Seega, nüüd pole muud, kui kiirelt käpikud välja ning jõulukaarte tellima!

Värskemad uudised/postitused

KiVa kiusuennetus­programmi rakendamist alustavad 13 uut kooli

Sel õppeaastal alustavad KiVa programmi tegevustega 13 uut kooli. See omakorda tähendab, et nüüdseks rakendab teadus- ja tõenduspõhist kiusuennetusprogrammi Eestis […]

Loe edasi

Aasta kiusuennetaja kool 2022 on Rocca al Mare kool

SA Kiusamisvaba Kool andis 18. augustil toimunud suvekoolis välja 2022. aasta KiVa kiusuennetaja kooli tiitli, mille pälvis juba teist korda […]

Loe edasi

Soovitused kiusamise vältimiseks koolis praeguses kriisiolukorras

Maailmas toimuvad sündmused teevad murelikuks kõiki koolipere liikmeid. Ärevus ja stress õpilaste hulgas ajendab probleemset käitumist, takistab tõhusat õppimist, ja suurendab ka kiusamise […]

Loe edasi
Lae rohkem
This site is registered on wpml.org as a development site.